Zdrada małżeńska jest jedna z najczęstszych przyczyn rozwodu lub separacji. Zdrada małżeńska prowadzi do rozkładu pożycia pomiędzy małżonkami. Czy w kodeksie występuje definicja zdrady?

zdrada

zdrada

Tak można ja wywnioskować z Art. 23 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. 1964 Nr 9 poz. 59) Zasada równych praw i obowiązków małżonków

„Małżonkowie mają równe prawa i obowiązki w małżeństwie. Są obowiązani do wspólnego pożycia, do wzajemnej pomocy i wierności oraz do współdziałania dla dobra rodziny, którą przez swój związek założyli.”
 
Naruszenie zasady wierności prowadzi więc do złamania danego słowa (wyrok SA w Katowicach z 18.2.2010 r., I ACa 29/10).
 
„Naruszeniem wierności małżeńskiej jest nie tylko zdrada polegająca na cudzołóstwie, ale także wszelkie zachowanie się małżonka wobec osoby trzeciej płci odmiennej, które może stwarzać pozory cudzołóstwa lub w inny sposób wykracza poza granice przyjętej normalnie obyczajowości i przyzwoitości”. (orzeczenie SN z dnia 24 kwietnia 1951 r., C 735/50)
 
Czy zdrada zawsze będzie przyczyną zawinienia?
Nie 
 
W przypadku zdrady, gdy drugi małżonek wiedział o tym fakcie, a pomimo tego nadal kontynuował pożycie małżeńskie, to nie będzie mógł się powołać później na zdradę jako przejaw rozkładu pożycia małżeńskiego. W takiej sytuacji zdrada nie ma bezpośredniego wpływu na pożycie, jeżeli ono utrzymywało się nadal pomimo wiedzy małżonka
 

 

Pin It on Pinterest

Share This