Zdrada małżeńska jest jedna z najczęstszych przyczyn rozwodu lub separacji. Zdrada małżeńska prowadzi do rozkładu pożycia pomiędzy małżonkami. Czy w kodeksie występuje definicja zdrady?

zdrada
Tak można ja wywnioskować z Art. 23 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. 1964 Nr 9 poz. 59) Zasada równych praw i obowiązków małżonków
„Małżonkowie mają równe prawa i obowiązki w małżeństwie. Są obowiązani do wspólnego pożycia, do wzajemnej pomocy i wierności oraz do współdziałania dla dobra rodziny, którą przez swój związek założyli.”
Naruszenie zasady wierności prowadzi więc do złamania danego słowa (wyrok SA w Katowicach z 18.2.2010 r., I ACa 29/10).
„Naruszeniem wierności małżeńskiej jest nie tylko zdrada polegająca na cudzołóstwie, ale także wszelkie zachowanie się małżonka wobec osoby trzeciej płci odmiennej, które może stwarzać pozory cudzołóstwa lub w inny sposób wykracza poza granice przyjętej normalnie obyczajowości i przyzwoitości”. (orzeczenie SN z dnia 24 kwietnia 1951 r., C 735/50)
Czy zdrada zawsze będzie przyczyną zawinienia?
Nie
W przypadku zdrady, gdy drugi małżonek wiedział o tym fakcie, a pomimo tego nadal kontynuował pożycie małżeńskie, to nie będzie mógł się powołać później na zdradę jako przejaw rozkładu pożycia małżeńskiego. W takiej sytuacji zdrada nie ma bezpośredniego wpływu na pożycie, jeżeli ono utrzymywało się nadal pomimo wiedzy małżonka
Nazywam się Dominik Marchewka jestem Doktorantem prawa oraz Adwokatem, Mediatorem, Trenerem Biznesu oraz specjalistą antywindykacji i prawa rodzinnego. Uwielbiam sprawy karne - broniąc klientów.
Jako Adwokat kontynuując wielopokoleniową tradycję rodzinną.
W trakcie studiów poszerzałem swoją wiedzę prawniczą byłem wiceprezesem studenckiej poradni prawnej oraz koordynatorem sekcji cywilnej.
Moje zainteresowania obejmują: prawo cywilne, rodzinne, opiekuńcze i europejskie prawo cywilne.
W wolnych chwilach: podróżuje, czytam książki kryminalne, majsterkuje w garażu, biegam.
Może Cię również zainteresować: