ALIMENTY OD MAŁZONKA PO ROZWODZIE – przyznawane są najczęściej małżonkowi, który po zakończeniu małżeństwa znalazł się w gorszej sytuacji materialnej.
Uzyskanie alimentów od byłego małżonka jest możliwe wyłącznie wtedy, kiedy małżonek, który ich dochodzi został uznany za niewinnego i pozostaje w niedostatku.
Cóż oznacza niedostatek? Ano występuje wtedy, kiedy małżonek własnymi siłami nie może zaspokoić w całości lub w części swoich usprawiedliwionych potrzeb. Pamiętajmy iż w tej sytuacji żaden z małżonków nie może zostać uznany za winnego rozpadu pożycia. Obowiązek dostarczania środków utrzymania wygasa po 5 latach .
W dużo korzystniejszej sytuacji znajduje się małżonek niewinny, który wymaga świadczenia od małżonka uznanego za wyłącznie winnego rozpadu małżeństwa. Ma prawo domagać się alimentów, gdy tylko pogorszy się jego sytuacja materialna, nie musi zostać spełniona przesłanka niedostatku. Nie ma również żadnych ograniczeń czasowych , w których może żądać spełnienia świadczenia. Rozszerzony obowiązek alimentacyjny wygasa zatem jedynie w trzech wypadkach: śmierci osoby uprawnionej, śmierci osoby zobowiązanej oraz zawarcia przez osobę uprawnioną nowego małżeństwa.