bezpłatna telefoniczna porada prawna      + 48 530 834 077   
Aktualna liczba przeglądajacych:
bezpłatna telefoniczna porada prawna
  + 48 530 834 077

Dominik Marchewka - Kancelaria Adwokacka

Zwrot kosztów kredytu – Gdy wcześniej spłacimy pożyczkę bank musi oddać wszystkie jej koszty proporcjonalnie obniżone takie jak opłaty, prowizje, koszty ubezpieczenia”

Zwrot kosztów kredytu –Zwrot powinien obejmować okres od dnia wcześniejszej spłaty kredytu do dnia ostatecznej spłaty określonej w umowie.” 

Większość z Nas w swoim życiu spłacała jakiś kredyt na zakup nowych sprzętów AGD, RTV, na remont, czy wreszcie na zakup nowego samochodu czy mieszkania. Bardzo często, aby pozbyć się zadłużenia jak najszybciej staramy się wpłacać więcej niż jedną ratę w miesiącu i dzięki temu Nasza umowa ulega skróceniu. Co w takim razie z Naszym oprocentowaniem, opłatami i prowizjami? 

zwrot kosztów kredytu

W tej sprawie wypowiedział się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w odpowiedzi na pytanie prejudycjalne w wyroku z dnia 11 września 2019 roku w sprawie C 383/18. W orzeczeniu podkreślił, iż powinniśmy otrzymać zwrot części opłat i prowizji ten sam mechanizm dotyczy odsetek. Gdy wcześniej spłacimy pożyczkę bank musi oddać wszystkie jej koszty proporcjonalnie obniżone takie jak opłaty, prowizje, koszty ubezpieczenia. Zwrot powinien obejmować okres od dnia wcześniejszej spłaty kredytu do dnia ostatecznej spłaty określonej w umowie. 

Problem wzbudzał zainteresowanie, gdyż klienci banków spotykali się z praktyką zatrzymywania przez kredytodawców już pobranych opłat. Banki przyjmowały niekorzystną dla Konsumentów interpretację i podzieliły opłaty na dwie kategorie. Pierwsza wynagrodzenie za korzystanie z pieniędzy, a druga opłata za usługę udzielenia kredytu. Dlatego też zadano pytanie Trybunałowi Sprawiedliwości UE, który stwierdził (…) skuteczność prawa konsumenta do obniżki całkowitego kosztu kredytu byłaby osłabiona, gdyby obniżenie kredytu mogło ograniczyć się do uwzględnienia jedynie kosztów przedstawionych przez kredytodawcę jako zależne od okresu obowiązywania umowy, ponieważ (…) wysokość i podział kosztów są określane jednostronnie przez bank, a rozliczenie kosztów może obejmować pewną marżę zysku” 

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE przyczyni się do większej ochrony Konsumentów na rynku usług finansowych. 

Pin It on Pinterest

Share This