Mandat za parkowanie pod blokiem

Czy parkując pod swoim blokiem mogę zostać ukarany przez policję lub straż miejską? Samochód został pozostawiony tylko na chwilę, na osiedlowym chodniku obok mojego miejsca zamieszkania.

Mandat na drodze osiedlowej

Warto wiedzieć gdzie parkujemy swój pojazd. Jeżeli jest to wewnętrzna droga osiedlowa, wówczas straż miejska lub policja nie może nałożyć na nas kary np. za parkowanie na chodniku. Dzieje się tak dlatego, ponieważ policja i straż miejska mogą nakładać mandaty karne w strefach zamieszkania oraz na drogach publicznych. Większość małych osiedlowych dróg nie należy do dróg publicznych, więc policja i straż miejska nie może nałożyć na kierowcę mandatu. Wyjątkiem jest np.  okoliczność w której pojazd blokuje osiedlową drogę pożarową.

Strefa zamieszkania

Zgodnie z kodeksem wykroczeń, strefą zamieszkania jest obszar obejmujący drogi publiczne lub inne drogi, na którym obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi. Strefa ruchu oznaczona jest znakami D-52 oraz D-53.

Odholowanie pojazdu

Jeżeli samochód został pozostawiony w miejscu, gdzie jest to zabronione lub utrudnia ruch, bądź też zagraża w inny sposób bezpieczeństwu, wówczas straż miejska może pojazd odholować na parking depozytowy. Straż miejska może również zablokować tylne koło pojazdu, jeżeli uzna, iż samochód stoi w miejscu gdzie parkowanie jest zabronione, lecz nie utrudnia ruchu bądź nie zagraża w inny sposób bezpieczeństwu w miejscu w którym się znajduje.

Miejsce gdzie pojazdom nie wolno parkować i istnieje możliwość odholowania pojazdu oznaczone jest znakiem T-24. Ilustruje on odholowywany samochód. Warto zwrócić uwagę, czy nie stawiamy samochodu w miejscu niedozwolonym. Procedura odbioru samochodu po pierwsze jest nieco skomplikowana a po drugie kosztowna dla kierowcy.

Należy pamiętać, że pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub Policję na koszt właściciela lub posiadacza.

Autor

admin

Nazywam się Dominik Marchewka jestem Doktorantem prawa oraz Adwokatem, Mediatorem, Trenerem Biznesu oraz specjalistą antywindykacji i prawa rodzinnego. Uwielbiam sprawy karne - broniąc klientów. Jako Adwokat kontynuując wielopokoleniową tradycję rodzinną. W trakcie studiów poszerzałem swoją wiedzę prawniczą byłem wiceprezesem studenckiej poradni prawnej oraz koordynatorem sekcji cywilnej Moje zainteresowania obejmują: prawo cywilne, rodzinne, opiekuńcze i europejskie prawo cywilne. W wolnych chwilach: podróżuje, czytam książki kryminalne, majsterkuje w garażu, biegam