Jazda pod wpływem alkoholu wykroczenie czy przestępstwo?

Pod wpływem alkoholu zatrzymywanych przez Policję, jest miesięcznie prawie ponad 10 tysięcy kierowców. Jazda pod wpływem alkoholu jest czynem karalnym, ,może być zakwalifikowana jako wykroczenie lub przestępstwo. Zastanówmy się jakie są różnice. 

jazda pod wpływam alkoholu

W sytuacji, gdy kierujący doprowadził do kolizji to czyn jest traktowany jako wykroczenie art. 86 par 1i 2. W Polskim prawie wyróżnia się stan po spożyciu alkoholu oraz stan nietrzeźwości. 

  • Stan po spożyciu alkoholu ma miejsce, gdy stężenie alkoholu we krwi to 0,2 do 0,5 promila lub 0,1 do 0,25 mg na 1 dm3 wydychanego powietrza. Prowadzenie pojazdu w takim stanie to to właśnie wykroczenie.
  • Stan nietrzeźwości zachodzi, gdy stężenie alkoholu jest większe niż 0,5 promila lub powyżej 0,25 mg na 1 dm3. Prowadzenie samochodu w takim stanie jest przestępstwem art. 178a art. 1 Kodeksu Karnego. 

Kiedy kierowca zostaje zatrzymany pod wpływem alkoholu może otrzymać do 10 punktów karnych, grzywnę od 50 do 5000 tysięcy złotych, zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od 6 miesięcy do 3 lat, a także karę aresztu od 5 do 30 dni. Zatrzymanie kierowcy w stanie nietrzeźwości będzie traktowane jako przestępstwo. Grozi za nie kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat. Jeśli dojdzie do kolizji lub wypadku kara będzie dużo wyższa.

Pijani kierowcy STATYSTYKI POLICJI – http://www.policja.pl/pol/form/1,Statystyki-dnia.html

Badania pokazują, że odpowiedzialność z kierownicą wzrasta wraz z wiekiem kierowcy. Zbyt wcześnie po wypiciu jednego piwa samochód prowadziłoby:

  • 37 proc. kierowców w wieku 18-29 lat
  • 34 proc. kierowców w wieku 30-44 lat
  • 22 proc. kierowców w wieku 45-59 lat
  • 21 proc. kierowców powyżej 60 roku życia
  • ŹRÓDŁO: AlcoSense

 

Pin It on Pinterest

Share This