Treść wniosku o stwierdzenie nabycia spadku powinna czynić zadość przepisom dotyczącym pisma procesowego. Wniosek ten powinien zatem zawierać:
1. Oznaczenie sądu, do którego jest skierowany,
2. Imię i nazwisko oraz dokładny adres zamieszkania wnioskodawcy albo jego przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika,
3. Imiona i nazwiska uczestników postępowania (osoby, które mogą wchodzić w grę jako spadkobiercy ustawowi i testamentowi)  oraz ich dokładne adresy zamieszkania, (aby umożliwić sądowi wezwanie ich na rozprawę),
4. Oznaczenie rodzaju pisma (wniosek o stwierdzenie nabycia spadku),
5. Osnowę wniosku oraz dowody na poparcie przytoczonych okoliczności, tj. w uzasadnieniu wniosku należy podać: imię i nazwisko oraz datę śmierci spadkodawcy, ostanie miejsce zamieszkania spadkodawcy, informację o tym, czy spadkodawca pozostawił testament, wskazanie osób, które mogą dziedziczyć,
6. Podpis wnioskodawcy lub jego przedstawiciela ustawowego, lub pełnomocnika,
7. Wykaz załączników.

 Do wniosku o stwierdzenie nabycia spadku należy dołączyć właściwe akta stanu cywilnego, tj. odpis skrócony aktu zgonu spadkodawcy, odpisy skrócone aktów małżeństwa dla kobiet, odpisy skrócone aktów urodzenia dla mężczyzn i kobiet niezamężnych, jak również odpis wniosku (1 egz. dla sądu + po 1 egz. dla każdego uczestnika wraz z kserokopią załączników) i testament (o ile został sporządzony). Ponadto, jeżeli wnioskodawcę reprezentuje pełnomocnik- także pełnomocnictwo.
Od wniosku o stwierdzenie nabycia spadku pobierana jest stała opłata sądowa w wysokości 50 złotych. Można ją uiścić na wiele sposobów, tj. przelewem na numer rachunku bankowego danego sądu- konto dochodów budżetowych (Kasy sądów rejonowych i okręgowego w Krakowie znajdują się w budynku „E” na I piętrze, ul. Przy Rondzie 7, przy czym Kasa Sądu Rejonowego dla Krakowa- Podgórza w Krakowie znajduje się w pawilonie „K” na poziomie O) ze wskazaniem sprawy, której dotyczy (np. wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłym XY z wniosku XY; wówczas do wniosku należy dołączyć dowód potwierdzający wykonanie przelewu), można dokonać jej bezpośredniej zapłaty w kasie sądu (wówczas na piśmie zostanie umieszczona adnotacja, o jej uiszczeniu), jak też istnieje możliwość dokonania opłaty w znakach sądowych, naklejanych na oryginale pisma kierowanego do sądu (sprzedaż znaków sądowych w Krakowie prowadzona jest w Znakomacie, który uruchomiony jest godzinach pracy kas).
Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku należy złożyć do sądu rejonowego, ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. W sytuacji, w której nie da się ustalić jego miejsca zamieszkania w Polsce, sądem miejscowo właściwy jest sąd, w którym znajduje się majątek spadkowy lub jego część. W braku powyższych podstaw sądem spadku jest sąd rejonowy dla m. st. Warszawy (art. 628 Kodeksu postępowania cywilnego).

Pin It on Pinterest

Share This