- Windykacja polubowna
Stosując ten rodzaj windykacji należności wierzyciel dąży do zakończenia sprawy poprzez motywowanie dłużnika do dobrowolnej spłaty należności lub nakłonienie go do podjęcia negocjacji i zawarcia ugody. Ponieważ windykacja polubowna opiera się na perswazji, a nie czynnościach prawnych, jest to także jedyna szansa na ściągnięcie należności przedawnionych (co do których minął ustawowo określony termin przedawnienia, tak więc środki prawne nie są skuteczne w stosunku do dłużnika).
Windykację polubowną prowadzi się za pomocą takich instrumentów, jak:
- podejmowanie prób kontaktu z wierzycielem (osobiście, telefonicznie, przez e-mail, sms);
- wystosowywanie wezwań do zapłaty i odzyskania należności;
- poinformowanie dłużnika o wystawieniu długu na giełdzie;
- poinformowanie dłużnika o zamiarze podjęcia kolejnych kroków i konsekwencjach niespłacenia długu;
- podejmowanie negocjacji w celu spłaty i odzyskania należności.
Zaletami polubownej windykacji długów są niższe koszty takich działań. Ponadto rozwiązywanie konfliktów z kontrahentami na drodze negocjacji pozwoli Ci zachować poprawne relacje z dłużnikiem, co daje szanse na dalszą współpracę.
Musisz jednak pamiętać, że skuteczność windykacji polubownej w dużej mierze zależy od tego, jak szybko podejmiesz odpowiednie czynności po powstaniu zaległości.
- Windykacja sądowo-egzekucyjna
Celem windykacji sądowo-egzekucyjnej jest uzyskanie prawomocnego wyroku, który umożliwia zwrócenie się do komornika o przeprowadzenie egzekucji z majątku dłużnika i ściągnięcie należności. W przeciwieństwie do windykacji polubownej, stosuje się tu środki o charakterze prawnym, a nie perswazyjnym, takie właśnie jak:
- pozew;
- wystosowywanie wezwań do zapłaty;
- tytuł egzekucyjny;
- skierowanie sprawy do komornika.
Etap sądowy windykacji długów polega na złożeniu pozwu do sądu znajdującego się w miejscu zamieszkania lub siedzibie dłużnika, bądź do e-Sądu. Jeżeli po wydaniu wyroku nakazującego dłużnikowi spłatę zadłużenia, nadal uchyla się on od wypełnienia obowiązku, wyrok ten pod postacią tytułu wykonawczego pozwoli Ci skierować sprawę do kancelarii komorniczej w celu rozpoczęcia postępowania egzekucyjnego.
Zaletą windykacji sądowo-egzekucyjnej jest przede wszystkim przerwanie biegu przedawnienia. Do wad tej formy windykacji długów należy zaliczyć wyższe koszty i większe ryzyko utraty kontrahenta, niż przy windykacji polubownej. W związku z trudnościami, jakie niesie ze sobą etap windykacji sądowo-egzekucyjnej wielu przedsiębiorców po nieudanych próbach polubownego załatwienia sprawy rezygnuje z prób ściągania swoich należności, zwłaszcza jeśli dług jest niewielki. Jednak jeżeli takie sytuacje będą się powtarzać, zaległe należności prawdopodobnie utworzą pokaźną sumę. W tym przypadku powinieneś rozważyć skorzystanie z usług firm windykacyjnych, które obecnie umożliwiają nawet samodzielną windykację online.
W przeciwieństwie do windykacji polubownej, windykacja sądowo-egzekucyjna jest skuteczniejsza w stosunku do wierzytelności o długim terminie przeterminowania.
- Windykacja samodzielna
W tym przypadku wierzyciel decyduje się na windykację samodzielną podejmując kroki do odzyskania swojego długu. Samodzielną windykację możesz prowadzić zarówno w formie polubownej jak i sądowo-egzekucyjnej, jednak pamiętaj, że wiąże się to z szeregiem czynności, których musisz dokonać, poświęceniem czasu, pilnowaniem konsekwencji działań, regularnym kontaktem z dłużnikiem. Warto podjąć się tego trudu, gdyż aktywne dochodzenie i odzyskiwanie należności buduje Twój wizerunek jako przedsiębiorcy gospodarnego oraz konsekwentnego i nie musi oznaczać pogorszenia relacji z dłużnikiem.
- Windykacja samodzielna online
Ten model windykacji należności będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem, jeśli w celu zminimalizowania kosztów zdecydowałeś się windykować samodzielnie, jednak nie czujesz się pewnie w tej roli. W dużej mierze to od sposobu podejmowania przez Ciebie działań zależy, czy windykacja przebiegać będzie sprawnie i efektywnie, czy przeciwnie – mimo zaangażowania dużej ilości czasu nie uda się ściągnąć długów.
Systemy samodzielnej windykacji online pozwalają na:
- generowanie pism;
- negocjacje z dłużnikiem;
- złożenie pozwu do e-Sądu;
- wystawienie długu na giełdę długów;
- zlecenie czynności komornikowi;
a także dostarczają zaplecze organizacyjne, takie jak terminarz czynności, kontakt z dłużnikiem przez e-mail i sms, czy indywidualnie opracowane scenariusze windykacji należności.
- Zlecenie windykacji długów kancelarii
Niewątpliwą zaletą zlecenia windykacji należności kancelarii prawnej jest zyskanie czasu, który poświęciłbyś na prowadzenie windykacji samodzielnie. Oczywiście powinieneś ściśle współpracować z kancelarią i monitorować podejmowane czynności, lecz w tym układzie możesz bardziej poświęcić się prowadzeniu swojej działalności, podczas gdy specjaliści zajmują się odzyskaniem Twoich należności i wszystkimi zagadnieniami prawnymi. Ten model windykowania długów jest ogólnie uważany za sprawny i skuteczny, choć wiążą się z nim zazwyczaj wyższe koszty, niż te przypadające na samodzielną windykację. Jednak pamiętaj, że istnieje możliwość odzyskania od dłużnika wydatków, czyli przeprowadzenie windykacji na koszt dłużnika.