skup aut

Zwrot OC przy sprzedaży lub złomowaniu samochodu

Masz w planach sprzedaż samochodu albo niestety, Twój pojazd nadaje się tylko na złom? Zarówno podczas sprzedaży jak złomowania możesz odzyskać część składek OC za pozostały okres. Jak załatwić formalności i kiedy zwrot środków się należy?

Skup aut

 

W związku z obowiązującym prawem, podczas sprzedaży pojazdu sprzedajmy go wraz z obowiązującą polisą OC. Oznacza to, że na nowego właściciela przechodzą też wszystkie prawa związane z umowy z wybranym przy zawieraniu polisy ubezpieczycielem. Skup samochodów wiąże się z wieloma formalnościami, często w natłoku papierologii zapominamy, że część środków możemy odzyskać.

Kiedy możemy odzyskać ubezpieczenie OC?

Skoro samochód przechodzi na nowego nabywcę wraz z naszą polisą ubezpieczeniową mamy dwa wyjścia. Albo kupujący ją zostawia i jeździ do końca trwania umowy, albo co jest częstszą praktyką, może wypowiedzieć umowę i zawrzeć nową polisę z innym ubezpieczycielem. Właśnie w takim przypadku, kiedy zawierane jest nowe ubezpieczenie OC auta, można ubiegać się o zwrot opłat.

Od czego zacząć?

Jeszcze na etapie uzgadniania warunków sprzedaży, warto porozmawiać z kupującym o tym, czy będzie chciał korzystać ze swojej polisy. Ponieważ wszystkie prawa i obowiązki przechodzą na nowego właściciela, o wiele lepszą opcją jest zawarcie nowej umowy. Po sprzedaży pojazdu należy zgłosić ten fakt ubezpieczycielowi i ubezpieczenia OC zostaną wypowiedziane oraz nastąpi zwrot kosztów. Nie można jednak samemu wypowiedzieć taką umowę i zastrzec, żeby ubezpieczenie OC nie przeszło na nowego właściciela. To tylko jego dobra wola czy zrezygnuje z polisy, warto więc zadbać o to od początku. Jeśli jednak korzystałeś z polisy niepłatnej z góry, a opłacanej w ratach sprawdź dobrze terminy płatności, aby upewnić się, czy zwrot polisy Ci przysługuje.

Złomowanie samochodów

Złomowanie aut, a zwrot polisy

Ponieważ warunki polisy obowiązują tak długo, jak dany pojazd istnieje, w przypadku złomowania czy kasacji pojazdu, mamy także możliwość skorzystania z nadpłaconej składki OC. Tu formalności jest o wiele mniej, wystarczy dostarczyć do ubezpieczyciela informacji o wyrejestrowaniu pojazdu lub o fakcie, jego zezłomowania.

Bez względu na to, czy nasz pojazd lata świetności ma już za sobą i mamy w planach go zezłomować, czy też mamy w planach sprzedaż auta warto sprawdzić do kiedy mamy zawartą polisę OC z ubezpieczycielem. Jeśli mamy jakieś wątpliwości czy zwrot kosztów nam się należy, najlepiej skontaktować się bezpośrednio z ubezpieczycielem i tam uzyskać wszystkie informacje.

Autor

admin

Nazywam się Dominik Marchewka jestem Doktorantem prawa oraz Adwokatem, Mediatorem, Trenerem Biznesu oraz specjalistą antywindykacji i prawa rodzinnego. Uwielbiam sprawy karne - broniąc klientów. Jako Adwokat kontynuując wielopokoleniową tradycję rodzinną. W trakcie studiów poszerzałem swoją wiedzę prawniczą byłem wiceprezesem studenckiej poradni prawnej oraz koordynatorem sekcji cywilnej Moje zainteresowania obejmują: prawo cywilne, rodzinne, opiekuńcze i europejskie prawo cywilne. W wolnych chwilach: podróżuje, czytam książki kryminalne, majsterkuje w garażu, biegam