Kiedy płaci się opłatę za posiadanie psa?
Każdy posiadacz psa musi zgłosić ten fakt w urzędzie gminy. Za posiadanie psa należy zapłacić stosowną opłatę.
W obecnym stanie prawnym rady gminy same decydują o tym czy na ich obszarze obowiązuje opłata od posiadania psa czy też nie.
Do 1 stycznia 2008 r. w Polsce obowiązywał podatek od posiadania psów. W dniu dzisiejszym mówimy o opłacie za posiadanie psa. Zmiana nazwy w tym wypadku ciągnęła za sobą daleko idące skutki. Podatek bowiem miał charakter obligatoryjny opłata natomiast jest fakultatywna. O tym kto ma płacić opłatę oraz o samej jej wysokości decyduje rada gminy.
Sprawdź czy musisz płacić
W obecnym stanie prawnym rady gminy same decydują o tym czy na ich obszarze obowiązuje opłata od posiadania psa czy też nie. Rady gminy decydują również o wysokości opłat i sposobie ich zapłaty a także o zwolnieniach podmiotowych i przedmiotowych. Często zwolnieni są z opłat posiadacze psów wziętych ze schroniska.
Właściciel psa musi zgłosić jego posiadanie w urzędzie gminy. Najczęściej robi się to w wydziale finansowym. W tym samym wydziale należy zgłaszać każdą zmianę w posiadaniu psa.
Wymagane dokumenty to dowód osobisty oraz zaświadczenie o szczepieniu psa.
Kto na pewno nie płaci
Opłaty od posiadania psa nie wnoszą:
– członkowie personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz innych osób zrównanych z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – pod warunkiem wzajemności;
– osoby zaliczone do znacznego stopnia niepełnosprawności w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych – z tytułu posiadania jednego psa;
– osoby w wieku powyżej 65 lat prowadzących samodzielnie gospodarstwo domowe – z tytułu posiadania jednego psa;
– podatnicy podatku rolnego od gospodarstw rolnych – z tytułu posiadania nie więcej niż dwóch psów.
Wysokość opłaty
Obecnie opłata za posiadanie psa może wynosić maksymalnie 104,20 zł za posiadanie jednego psa rocznie.