Jazda pod wpływem alkoholu to jedno z częstszych wykroczeń polskich kierowców. Nie oznacza to jednak, że wszyscy złapani na gorącym uczynku prowadzili „na podwójnym gazie” świadomie. Część z nich to tzw. wczorajsi kierowcy, którzy wsiadając do samochodu, nie zdawali sobie sprawy z tego, że poziom alkoholu w ich krwi wynosi co najmniej 0,2 promila

jazda-po-alkoholu

Jazda po alkoholu – winne są mity

 

Na drugi dzień po zakrapianej imprezie wiele osób ocenia swoją trzeźwość na podstawie samopoczucia. Wydaje im się, że wszystko jest w porządku, podczas gdy w ich krwi krąży jeszcze spora ilość alkoholu. Z kolei osoby na kacu, choć czują się fatalnie, wynik podczas badania mogą mieć bliski zeru.

W tym przypadku nie sposób podać uniwersalnej receptury na to, w jakim czasie po piciu alkoholu można bezpiecznie wsiąść za kółko. Co prawda, przyjmuje się, że organizm człowieka spala 0,12- 0,15 promila na godzinę, jednak w praktyce różnie z tym bywa. Wiele zależy od wagi, stanu zdrowia oraz tego, czy jesteśmy wypoczęci, czy wyczerpani po ciężkiej pracy. Jak widać, zmiennych jest na tyle dużo, że trudno wyrokować, jak szybko organizm oczyści się całkowicie z alkoholu, zatem korzystanie z wszelkiego rodzaju kalkulatorów obliczających stężenie alkoholu we krwi (m.in. alkomaty online) mija się z celem.

Podobnie z dużą rezerwą należy podchodzić do wskazań tanich podręcznych alkomatów. W tym przypadku poziom błędu może być naprawdę wysoki, zwłaszcza w urządzeniach nieprawidłowo używanych lub od dawna niekalibrowanych.

Kolejnym mitem jest twierdzenie, że picie pod tłusty posiłek ogranicza poziom alkoholu we krwi. Prawda jest taka, że wchłania się on wolniej i przez to dłużej utrzymuje się w organizmie.

Przed jazdą lepiej się upewnić

Jak widać, czas, po jakim organizm pozbywa się alkoholu z krwi, może być trudny do ustalenia. Przyjmuje się, że minimalny okres, po jakim można wsiąść do auta po spożyciu trunków, to 24 godziny, ale w przypadku wątpliwości zawsze bezpieczniej jest skontrolować to na sprawdzonym alkomacie lub na policji.

Stan po spożyciu alkoholu

Kierowca prowadzący pojazd mechaniczny przy zawartości alkoholu w organizmie, która wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2 do 0,5‰, popełnia wykroczenie z art. 87 kodeksu wykroczeń. Jeśli tuż przed jazdą wypijemy alkohol, ale w chwili kontroli wynik mieści się w granicach normy, to policjant wykona kolejne pomiary – jeżeli stężenie będzie wzrastało, nie unikniemy kary, mimo że przy pierwszym badaniu wynik nie przekraczał dopuszczalnych granic! Kara:

– Grzywna w wysokości od 50 zł do 5000 zł.

– Utrata uprawnień lub prawa jazdy na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

– Kara aresztu od 5 do 30 dni (stosuje się ją stosunkowo rzadko).

– Stan nietrzeźwości

– Prowadzenie auta w przypadku, kiedy zawartość alkoholu przekracza 0,5‰, jest już przestępstwem i podlega karze na podstawie art. 178a kodeksu karnego.

Kara

Grzywnę wymierza się w stawkach dziennych – określa się ich liczbę (od 10 do maksymalnie 540) oraz wysokość jednej stawki (od 10 do nawet 2000 zł). Jej wysokość ustala sąd, biorąc pod uwagę m.in. zarobki i sytuację rodzinną sprawcy.

Utrata uprawnień na czas od roku do 10 lat lub nawet dożywotnio w przypadku spowodowania wypadku z ofiarami.

Kara więzienia do lat 2 (recydywistom grozi do 5 lat, a osobom, które spowodowały wypadek – nawet do 10 lat).

Pin It on Pinterest

Share This